Szereted a bort?
Én igen! A jó borokat, különleges ízeket, legyen akár fehér, akár vörös… De ez a bejegyzés most mégsem a borokról fog szólni, hanem bizony a borhűtőkről, sőt egészen pontosan egy borhűtőket gyártó és forgalmazó cég legújabb bemutatótermének megtervezéséről…
A feladat
Még 2022-ben kezdődött a projekt, amikor a Dunavox Kft. (Dunavox) vezetője felkért, hogy tervezzem meg a cég újonnan épülő irodaházában a több mint 100 m2-es bemutatóterem belső terét. Elképesztően megörültem a feladatnak, mert egy ilyen közületi tér enteriőrtervezése egészen más szempontok és paraméterek mentén történik, mint a magán lakások, otthonok megálmodása. Igazi kihívás volt, és a számomra megszokottól eltérő megközelítést igényelt.
A tervezési folyamat
Megrendelőm arra kért, hogy ez a bemutatóterem egyszerre legyen egy bemutató-, egy vendégfogadó- és egy konferencia-tárgyaló tér is. S mindamellett, hogy ezeket a funkciókat betölti, a térbeli monumentalitása ellenére még otthonos és barátságos is legyen. Összefoglalva tehát tényleg sok funkcióra kellett tervezni és megannyi szempontot figyelembe venni. Viszonylag rövid időn belül prezentáltam a koncepcióterveket, amelyek elsőre betaláltak, vagyis elnyerték a vezetőség tetszését.
Finomítottunk, csiszoltunk rajtuk kicsit, és aztán nekiálltam a részletesebb tervek kidolgozásának.
A munkát először nehezítette, de aztán egyben meg is könnyítette, hogy egy műszaki csapattal folyamatosan egyeztetni kellett arról, hogy milyen technológiai előírásokat kell betartani az épületen belül ebben a helyiségben, gondolok itt elsősorban a mennyezetet behálózó hűtő-fűtő, szellőztető rendszerre, tűzvédelmi és egyéb kiállásokra. Az épített környezet vagyis a padló, falak és mennyezet kialakítása, „felöltöztetése” jelentette az oroszlánrészt ebben a projektben. Ezt az elsődlegesen „irodai”, közületi teret igyekeztünk barátságosabbá, hívogatóbbá tenni úgy, hogy közben mégis megmaradjon az exkluzivitása, nagyvonalúsága, szellőssége. Kiemelt hangsúlyt helyeztem a világításra, a különböző típusú lámpatestek alkalmazásával mind a funkcionális, mind a hangulati fények jól elkülöníthetők, szabályozhatók. Mindezek után következett a bútorozás, amely a falak mentén beépített bútorokat jelentett, de a helyiség közepén nagyrészt mozgatható, átrendezhető mobil bútorok, asztalok és székek kaptak helyet. Attól függően, hogy tárgyalásra, konferencia jellegű megbeszélésre, vagy vendégfogadásra használják éppen a bemutatótermet mindig könnyedén átrendezhető.
Az eredeti koncepció
Az alap koncepció szerint két nagy részre osztottuk a hosszanti, téglalap alaprajzú teret: egy modern és egy hagyományosabb, klasszikusabb részre. Középen van a bejárat onnan fordulhatunk az egyik vagy a másik irányba. A „modern térben” egy letisztult, minimalista, fogantyú nélküli kialakítású konyha kapott helyett, melybe sok különféle méretű beépített borhűtőt helyeztünk el, mutatva, hogy mindenféle méretben elérhetőek ezek a hűtők, így szinte minden konyhába beilleszthetők. Kialakítottunk egy hatalmas szigetet, ahol főző show-k, különféle bemutatók rendezhetők, hiszen működő konyhai gépek kerültek elhelyezésre és bőven van hely a vendéglátáshoz is. Valamint a tárgyalásra, hivatalosabb jellegű megbeszélésekre is van lehetőség az asztal mellett.
A másik irányban, a helyiség belső részében a hagyományosabb stílusú konyha kapott helyet, amelyben a fogantyúval rendelkező borhűtőket helyeztük el és építettük be a megfelelő típusokat. Valamint ez az az oldal, amely az oktatások, előadások, nagyobb értekezletek dedikált tere, így egy kivetítéshez használt TV is felkerült a falra.
Az anyaghasználatban törekedtünk a tartósságra és változatosságra, szerettem volna minél több textúrát alkalmazni a térben, ezzel is elősegítve a barátságosabb hangulatot, és a részletgazdag környezetet. A színek is erőteljesek, a modern térben kifejezetten kontrasztosak, de az eredeti koncepcióban még eklektikusabbak voltak a teljes helyiségben, azonban ez a kivitelezés során egy letisztultabb irányt vett.
Összefoglalva:
Nagyon szerettem ezt a projektet, nagyon jó volt azzal a sok-sok emberrel együtt dolgozni, akik mind részt vettek a műszaki tervezésben és kivitelezésben, vagyis akiknek a közös munkája eredményeként jött létre ez a fantasztikus bemutatóterem a Dunavox fóti székházában, az ő speciális igényeik szerint. Ebből a tapasztalatból építkezve szeretnék még további közületi tereket tervezni, és bízom benne, hogy 2025-ben erre lehetőségem nyílik majd!
A fotókat Farkas Sándor enteriőrfotós készítette.
A teljes képanyag: a Referenciák között látható.